Darbas užsienyje ne visada lengvas, tačiau vertas pastangų

Darbas užsienyje skamba patraukliai dėl labai daug priežasčių. Didesnis atlyginimas, patirtis, susipažinimas su užsienio šalimi, galimybė pakeliauti, pakeisti aplinką tikrai suvilioja ne vieną. Tokiose užsienio šalyse kaip Danija tikrai galima užsidirbti kur kas daugiau nei Lietuvoje, todėl finansinės galimybės dažniausiai būna pagrindinė priežastis išvykti, o kartais net ir ilgam pasilikti dirbti toje šalyje.

Nors privalumų pastebėti galima labai daug, reikia suprasti, kad ieškant darbo arba jau dirbant užsienyje galima susidurti ir su ne itin malonia patirtimi. Taigi, kokios pagrindinės problemos su kuriomis gali susidurti ieškantys darbo svetur ir kaip jų išvengti?

 

Nesėkminga darbo paieška

Nors galima galvoti, kad nuvykus į užsienį turėsite daugybę laiko darbo susiradimui, taip tikrai nėra. Ieškant darbo užsienyje tikrai galima užtrukti. Kartais tiesiog nepavyksta rasti tokio darbo pasiūlymo, kokio tikėjotės arba norimam regione nebūna laisvų darbo vietų. Yra įvairių priežasčių, kurios gali turėti neigiamos įtakos darbo paieškoms. Ilgą laiką nesusiradus darbo, kyla kitos problemos – baiginėjasi santaupos, neturima iš ko mokėti už nuomojamą būstą ar kambarį. Išvykus į užsienį be garantuoto darbo visada yra rizika, jog santaupom pasibaigus, teks grįžti į gimtąjį kraštą. Norint jaustis saugiau ir išvykti svetur su garantuota darbo vieta, rekomenduojama kreiptis į įdarbinimo agentūras, kurios padeda atrasti geriausius darbo pasiūlymus.

 

Nesėkminga būsto paieška

Išvykstant dirbti į užsienį, reikia gerai pagalvoti ir apie tai, kur teks gyventi. Puiku, jei užsienio šalyje turima draugų, giminaičių ar gerų pažįstamų, kurie bent trumpam leistų pas juos apsistoti. Kitais atvejais atrasti tinkamą nuomai būstą gali būti nelengva, ypač jeigu nežinoma kur ieškoti. Geriausia, jei gyvenama vieta apsirūpinama dar neišvykus – taip užsitikrinama, jog neteks atsidurti gatvėje. Susirasti būstą galima naudojantis socialiniais tinklais – dabar gausu grupių, kuriuose užsienio lietuviai dalinasi informacija, padeda vieni kitiems. Taip pat galima pasidomėti internetiniais portalais, kur pasirinktos šalies gyventojai dažniausiai talpina skelbimus, kurie būtų susiję su būstų nuoma. Taip pat verta žinoti, jog kai kuriais atvejais susiradus darbą užsienyje, suteikiama ir gyvenamoji vieta, tad visuomet reikia pasidomėti ar darbdavys nesuteikia tokios galimybės. Danijoje būsto susiradimą pačiam apsunkina tai, kad būsto savininkai yra nelinkę išnuomoti būstą socialinio draudimo numerio neturintiems asmenims. Kitas niuansas yra tas, kad prašoma avanso mažiausiai už du mėnesius į priekį. Taip pat labai dažnai būna, kad nuomojamas būstas yra be baldų, o Išvykstant yra reikalaujama perdažyti sienas. Renkantis darbo pasiūlymą per įdarbinimo agentūrą, apgyvendinimas yra dažnai pasiūlomas, tad tai neretai nuima papildomą stresą ruošiantis važiuoti padirbėti į užsienį. Tačiau labai svarbu išsiaiškinti apgyvendinimo sąlygas bei kainą iš anksto.

 

Nesąžiningumas

Keliaujant dirbti į užsienį, natūralu, jog tikrai ne viskas yra žinoma apie tos šalies įstatymus, darbo kultūrą, sistemą. Galima susidurti su nesąžiningais darbdaviais, prastomis darbo sąlygomis. Nesąžiningi darbdaviai puikiai supranta, jog iš užsienio atvykusius yra daug lengviau apgauti nei vietinius. Dažnai jie nesupranta kalbos taip gerai kaip vietiniai, nežino kaip turi atrodyti darbo sutartis bei kiti dokumentai. Taigi, susiradus darbą patiems, tikrai ne visada galima džiaugtis geromis darbo sąlygomis ar lūkesčius atitinkančiu atlyginimu. Pasitaikyti gali ir tokių atveju, kai pinigai nemokami, darbo sutartis netikra arba žmogus įforminamas visai kitaip nei buvo tartasi. Nuo tokios prastos patirties saugo įdarbinimo agentūros, kurios padeda susirasti darbą, dažnai pasiūlo apgyvendinimą, pasirūpina sutartimis, pateikia informaciją apie mokesčius, atsako į visus klausimus ir padeda viso darbo Danijoje metu. Laikino įdarbinimo agentūros, kurios specializuojasi įdarbinant Danijoje, gerai išmano mokesčių sistemą ir tvarkydamos dokumentus gauna savo darbuotojams maksimalias mokesčių lengvatas. Kaip žinia, laikino įdarbinimo agentūros atlieka dalį darbdavio funkcijų ir moka darbuotojams darbo užmokestį, todėl darbuotojams užtikrinamas saugumas. Patikimos įdarbinimo agentūros įprastai tikrina savo klientų, pas ką siunčia darbuotojus dirbti mokumą, dauguma garantuoja atlyginimą net jei klientas neatsiskaitytų su agentūra, todėl dirbant per agentūra galima apsisaugoti nuo galimų nemalonių nutikimų.

 

Kalbos barjeras

Užsienyje ieškant darbo daug įtakos turi užsienio kalbos mokėjimas. Tikrai labai daug darbų negali būti dirbami, jei nemokate nei vietinės, nei anglų kalbos. Žinoma, darbų, kur kalba yra nebūtina galima rasti daug kur, tačiau gerai nemokant kalbos apie tokius darbus sužinoti ir juos atrasti gali būti nelengva. Tokiais atvejais galima dairytis darbų užsienyje dar būnant Lietuvoje, galbūt, pavyks rasti pasiūlymą, kur kalba nėra būtina. Na, o labai pasistengus, užsienio kalbą tikrai galima išmokti. Tarkime, anglų kalba puikiai pravers ne tik ieškant darbo, bet ir gyvenant kitoje šalyje ar keliaujant.

 

Jokių garantijų nebuvimas

Net ir susiradus darbą užsienyje, dažnai neįmanoma nuspėti kiek laiko jį pavyks išlaikyti. Niekada nežinoma kada darbdavys atleis, paprašys išeiti ar įvyks kitas nesklandumas, dėl kurio galima likti be darbo. Kadangi daugelis atvykusiųjų į užsienį neišmano savo teisių, geriausia pasitikėti tarpininkaujančiomis įmonėmis. Tuomet pasirašyti dokumentai bus kuo puikiausiai suprantami, o įsipareigojimai vykdomi. Taip pat galėsite rinktis trumpalaikius darbus, kur darbo laikotarpis yra nurodomas konkrečiomis datomis, todėl turėsite geresnes garantijas. Per įdarbinimo agentūras galima susirasti ir ilgalaikį darbą, su puikiai suprantamomis sąlygomis bei įsipareigojimais.

Norint padirbėti užsienyje, reikia suprasti, jog ne visada viskas yra taip paprasta, kaip gali pasirodyti. Būnant neapdairiems, didesnio uždarbio ir patirties užsienyje siekimas gali būti rizikingas. Norint apsisaugoti ir užsitikrinti gerą darbo vietą su visomis garantijomis, geriausia vykti ten, kur darbo vietą gali užtikrinti geri draugai, giminaičiai, buvę kolegos arba įdarbinimo agentūra. Kitais atvejais labai svarbu atsiminti apdairiai skaityti sutartis ir visada aiškintis bei klausti to, kas yra neaišku.

Rekomenduojame

Atsitiktinės naujienos